Shopping Cart

+90 342 323 22 53

İncilipınar Mah. 36001 Nolu Sk. No:16/C Şehitkamil /GAZİANTEP

✉ info@protep.com.tr

PROTEP GROUP

Sohbet Etmek İster misin?

Bizi Arayın +90 342 323 22 53

Sosyal Medya

Bayrakta Kullanılan Kumaş Çeşitleri

1- TRİKO POLYESTER KUMAŞ ÖZELLİKLERİ (AVRUPA STANDARTI)

Genellikle gönder bayraklarında ve açık alanlarda kullanılır. Rüzgarı gözenekleri arasından geçirebilme özelliğinden dolayı bayrak dalgalanır. Bu neden ile geç yıpranır.Baskının arkaya geçme özelliği vardır. Fazla metrajlarda Dispers, aplikasyon baskı ve aşındırma tekniği ile baski yapılabilir. Az adetlerde pigment baski tekniği kullanılır.Parlak bir kumastır.Üçgen çekimli parlak ithal iplik. m2 – gr : 100 gr ve m2-gr : 130 gr olabilir.Triko örme seklinde raşel tezgahlarda dokunur. Kumaş eni 100 cm – 150 cm -200 cm -300 cm olabilir.Kenarları sağlam bir dikiş ipliği ile kıvrılarak, dar dokuma, polyester kumastan uçkurluk kısmi dikilir.
2- ALPAKA KUMAŞ ÖZELLİKLERİ
Gözenekleri arasından rüzgar geçirebilme özelliği vardır.Dış mekan bayraklarında ve arzu edilirse iç mekan bayraklarındada kullanılır Kaliteli ve çok dayanıklı bir kumaş cinsidir. Ayrıca afişler, isçi önlükleri ve masa örtülerinde kullanılır.Baskinin arkaya geçme özelliği vardır. Fazla metrajlarda Dispers, aplikasyon baski ve aşındırma tekniği ile baski yapılabilir. Az adetlerde pigment baski tekniği kullanılır.Polyester ve kesik elyaf iplikten imal edilir.Mat ve sık dokuma kumastır. m2-gr : 120 gr. Atkı ve çözgüde texturize polyester ve kesik elyaflı iplik kullanılır. Dokuma sekli = Bez ayağı veya yari panama tekniği ile dokunur. Kumaş eni 150 cm – 200 cm olabilir.Bayrak kenarlarında ısı rezistans kesim özelliği vardır. Ayrıca konfeksiyon dikişi ile imal edilir.
3- PONJE ve ASTAR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ
Promosyon bayrakları gibi kısa süreli kullanılacak bayraklarda, özellikle spor müsabakalarında, kulüp bayrakları, parti bayrakları olarak kullanımı idealdir.Baskinin arkaya geçme özelliği vardır. Fazla metrajlarda Dispers, aplikasyon baski ve aşındırma tekniği ile baski yapılabilir. Az adetlerde pigment baski tekniği kullanılır. İnce ve mat bir kumastır. Atkı ve çözgüde texturize polyester iplik kullanılır. m2-gr : 60 gr – 75 gr olabilir. Kumas eni 100 cm-150 cm olabilir. Bayrak kenarlarında isi rezistans kesim özelliği vardır.
4- MAT POLYESTER KUMAŞ ÖZELLİKLERİ
İç ve diş mekanlarda afiş, flama ve süsleme bayraklarında kullanılır.Tek taraflı baskı yapılır. Arkaya geçmez. Fazla metrajlarda Dispers, aplikasyon baski ve aşındırma tekniği ile baski yapılabilir. Az adetlerde pigment baski tekniği kullanılır.Ağır gramajlı bir kumaş olduğu için gönder bayraklarında kullanılmaz. Dalgalanma özelliği yoktur. Mat bir kumastır.Atkı ve çözgüde mat texturize polyester ipliği kullanılır. m2-gr : 150 gr. Örgü saten şeklinde dokunur. Kumaş eni 200cm-220cm-240cm.Bayrak ve flama konfeksiyonları dikiş ile olabileceği gibi isi rezistans kesim ile de imal edilebilir.Ebatlar, sınırlı değildir. İsteğe göre değişebilir.
5- ATLAS ve SATEN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ
İç mekan bayrak ve flamalar ile masa bayraklarında kullanılır. Genellikle serigrafi yada transfer baski tekniği ile basılır. Tek yüzü parlak bir kumas olup arka yüzü mattır. Kesinlikle yıkanmamalıdır. Çünkü floş iplikten mamuldür.Dikişli teknikle imal edilir ve çift katli bayraklarda kullanılır.Güneşten solmayan boya ile basılmalıdır.Kumas eni 100 cm . dir.Bayrak ve flama kenarları çeşitli saçaklarla süslenebilir.Masa bayrağı ebadı 15×22,5 cm. dir. Salon bayrağı ebadı 100×150 cm. dir. (Ebatlar standarttır.)
6- T.S.E. LI POLYESTER KUMAS ( TÜRK BAYRAĞI KUMAŞI ) ÖZELLİKLERİ
Türk Bayrağı standardı için özel imal edilen Bayrak kumaşıdır. Özel firma ve gönder bayraklarında da kullanımı idealdir. Arkasına net geçirme özelliği vardır. Aşındırma veya Dispers aplikasyon baski tekniği ile imal edilir. Mat görünüme sahiptir.Atkı ve çözgü ipliği kesik elyaf polyester iplikten imal edilir.m2-gr : 170 gr. dır. Atkı tel sayısı 15, çözgü tel sayısı 18 dir. Atkı mukavemeti 100 kgf, çözgü mukavemeti 120 kgf dir. Bez ayağı seklinde dokunur.Kumas enleri 100 cm – 150 cm – 200 cm. dir.Yıkama ve ışık haslığı 5 . tir. Bu bayrakların kenarları konfeksiyon dikiş ile kıvrılır.
7 – DIŞ MEKAN BAYRAKLARI
Her türlü hava şartlarına dayanıklı kumaştan imal edilmesi gerekmektedir. . Çünkü Bayrak; Her türlü hava muhalefetine (yağmur, kar, rüzgar, fırtına ,güneş , soğuk , sıcak v.b.)çeşitli hava şartlarına direkt olarak muhatap olan dünyadaki tek TEKSTIL ürünüdür. Bu nedenle bayrak kumaşı her türlü hava şartlarına dayanıklı olan iplik ve kumastan özel olarak imal edilmesi gerekmektedir. Bayrak kumaşlarının doku özelliği ile rüzgarı gözenekleri arasından geçirebilmeli, dolayısıyla dalgalanma özelliği olmalıdır. Ayrıca iplik kalite sininde iyi olması gereklidir.Çünkü Bayraklar yüksek yerlerde bulunduğundan rüzgar ve fırtına gibi etkenlere dayanıklı olması gerekmektedir.

8 – İÇ MEKAN ve MASA BAYRAKLARI 

İç mekan bayrakları mekanları süslemek için kullanılan bayraklardır. genelde gramajı ağır olan ASF cinsi polyester kumaşlardan imal edilir. Bu bayraklar alt kısmı üçgen veya çatal olarak ısı ile kesilir, empirme baskı tekniği ile basılır İç mekan bayrakları üçgen veya dikdörtgen muhtelif renklerde ipe dizili sıralı bayraklar olabilir. Serigrafi veya emprime baskı teknikleri ile basılır. Masa bayrakları atlas kumaştan üretilir. Serigrafi tekniği ile basılır.

9- DIŞ MEKAN BAYRKLARI

Her türlü hava şartlrına mukavemetli kumaştan imal edilmesi gerekmektedir. Dalgalanma özelliği olan, baskıyı arkaya geçirebilen Avrupa standartlarında imal ettiğimiz kumaş, gönder bayrakları için en ideal dayanıklı kumaştır. Bu kumaşlar üzerine dispers baskı tekniği ile basılması en idealidir. Fakat bu teknikte basılan bayraklar için en az 1.000 mt. imal edilmesi gerekmektedir. Az adetler için empirme baskı tekniği kullanılır. Ebatları bayrak direğinin boyuna göre tespit edilir.

Medya Planlama

Sizin kadar heyacanlıyız fikirlere açağız ulaşılmak istenen hedef kitlesine ulaştırıyoruz..

Grafik Tasarım

Yaptığımız çalışmalarla Güçlü markalar oluşturuyoruz..

Sosyal Medya

Globalleşen Dünyada Dijital Trend'e Ayak Uyduruyoruz..

Basılı Medya

Basılı medya alanında kaliteli çözüm ortaklarına sahibiz..