Shopping Cart

+90 342 323 22 53

İncilipınar Mah. 36001 Nolu Sk. No:16/C Şehitkamil /GAZİANTEP

✉ info@protep.com.tr

PROTEP GROUP

Sohbet Etmek İster misin?

Bizi Arayın +90 342 323 22 53

Sosyal Medya

Kosgeb Fuar & Promosyon Desteği Nasıl Alınır?

Merhaba Sayın Müşterilerimiz;

Kosgeb’in son yıllarda firmalar için destekleri hızla büyüyor. Bu desteklerle firmaların gelişimlerinin artması ve ticari açıdan büyümeleri hedefleniyor. Bugüne kadar birçok firma bu desteklerden faydalandı ve karşılığını da aldı. Yine bu destekler içinde en çok ilgi göreni ise reklam ve matbaa desteğidir. Bu destek firmaların ticari faaliyetlerini anlatmaları ve kendilerine geniş pazarlar bulabilmeleri için oluşturulmuştur. Bu destek içreğinde ise katalog, broşür ve etiket baskılı cd yer almaktadır. Bu ürünlerin ücrete yansıyan destek kısmı ise Türkiye genelinde 6 bölgeye bölünmüş, bu bölgeler ise gelişmişlik seviyesine göre düzenlenmiştir. Bu bölgeler içinde 1 ve 2 numaralı bölgeler 15.000 TL’ye kadar %50 destek alır diğer bölgeler ise %60 destek alır. (Aşağıdaki tabloda hangi şehirlerin hangi bölge içerisinde olduğu açıkça belirtilmiştir.) Açıklayacak olursak Bir Kosgeb desteği ile bir katalog baskısı yaptırdınız. Firmanız birinci bölgede. Ücreti ise 4.000 TL tuttu. Bu ücreti matbaaya ödediğinizin ispatı olan dekontu ilgili kosgeb birimine veriyorsunuz, belli bir süre içerisinde %50 sini, yani 2.000 TL’sini iade alıyorsunuz. Sistem bu kadar basit.

19/06/2012 TARİHLİ VE 28328 SAYILI RESMİ GAZETE’ DE YAYIMLANAN “YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDAKİ

BAKANLAR KURULU KARARI”

YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA BÖLGELER

1. Bölge2. Bölge3. Bölge4. Bölge5. Bölge6. Bölge
AnkaraAdanaBalıkesirAfyonkarahisarAdıyamanAğrı
AntalyaAydınBilecikAmasyaAksarayArdahan
BursaBoluBurdurArtvinBayburtBatman
EskişehirÇanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç)GaziantepBartınÇankırıBingöl
İstanbulDenizliKarabükÇorumErzurumBitlis
İzmirEdirneKaramanDüzceGiresunDiyarbakır
KocaeliIspartaManisaElazığGümüşhaneHakkari
MuğlaKayseriMersinErzincanKahramanmaraşIğdır
KırklareliSamsunHatayKilisKars
KonyaTrabzonKastamonuNiğdeMardin
SakaryaUşakKırıkkaleOrduMuş
TekirdağZonguldakKırşehirOsmaniyeSiirt
YalovaKütahyaSinopŞanlıurfa
MalatyaTokatŞırnak
NevşehirTunceliVan
RizeYozgatBozcaada ve Gökçeada İlçeleri
Sivas

Kosgeb Destekli Katalog, Broşür ve Cd Nasıl Yaptırılır?

Bu konu oldukça önemli, çünkü sistemi bilmeyen bir matbaa ya da reklamcının sizi yanlış yönlendirmesi, uyulması gereken standartların yerine getirilmemesine yol açabilir, bu da hakkınız olan Kosgeb desteğinin iptal olmasına sebep olabilir ve ücretin tamamını iadesiz olarak sizin ödemenizi gerektirebilir. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak için gerçekten bu işi bilen, tasarım yönü güçlü, matbaa ve reklam bilgisine sahip bir reklam ajansı ya da matbaa bulmanız gereklidir. Kosgebin belirttiği standartlarda kataloğun arka kapağına Kosgeb logosunun, Kosgeb web adresinin, basıldığı tarih ve adetinin ayrıca en önemlisi “Kosgeb Desteği ile Üretilmiştir” ibaresinin yer alması gerekir. Sayfa sayısı, gramajı, baskı rengi ve adeti yine Kosgeb’in belirlediği standartlar dahilinde olmalıdır. Bu uygulama cd ve broşür için de geçerlidir. Profesyonel bir katalog tasarımı ve baskısı için PROTEP Medya Group‘dan destek alabilirsiniz.

PROGRAMIN AMACI VE GEREKÇESİ

 • Proje hazırlama kapasitesi düşük KOBİ’ler ile KOSGEB hedef kitlesine yeni dahil olmuş sektörlerdeki KOBİ’lerin de mevcut KOSGEB desteklerinden faydalanması,
 • KOBİ’lerin kaliteli ve verimli mal/hizmet üretmelerinin sağlanması,
 • Mevcut KOSGEB desteklerinin revize edilerek daha fazla KOBİ’nin bu desteklerden yaygın şekilde faydalanması,
 • KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek amacıyla genel işletme geliştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi,
 • KOBİ’lerin yurt içi ve yurt dışı pazar paylarını artırmak amacıyla tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi.
GENEL DESTEK PROGRAMI DESTEKLERİDESTEK ÜST LİMİTİ

(TL)

DESTEK ORANI
1. ve 2. Bölgeler3., 4., 5. ve 6. Bölgeler
Yurt İçi Fuar Desteği30.000%50%60
Yurt Dışı İş Gezisi Desteği10.000
Tanıtım Desteği15.000
Eşleştirme Desteği15.000
Bağımsız Denetim Desteği10.000
Nitelikli Eleman İstihdam Desteği20.000
Danışmanlık Desteği15.000
Eğitim Desteği10.000
Enerji Verimliliği Desteği30.000
Tasarım Desteği15.000
Sınai Mülkiyet Hakları Desteği20.000
Belgelendirme Desteği10.000
Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği20.000

TANITIM DESTEĞi

Destek Unsurları

1. İşletmelerin; işletmelerini ve ürün ve/veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtmaları için gerçekleştirecekleri faaliyetlerine destek verilir.

2. Bu destek;

 • Broşür, ürün kataloğu giderlerini,
 • Etiket baskılı tanıtım amaçlı CD giderlerini,
 • Yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerini kapsar.

3. Bu destek, Yurt İçi Marka Tescil Belgesi sahibi olan işletmelere verilir. Yurt İçi Marka Tescil Belgesi’nin bir başka işletmeden devir alınması halinde, devir işleminin Türk Patent Enstitüsü tarafından uygun bulunması gerekir.

4. Destek kapsamında değerlendirilecek olan Broşür, Katalog ve Etiket Baskılı CD’nin en az aşağıdaki kriterlere sahip olması gerekmektedir:

A) Broşür ve Ürün Kataloğu;

 1. Broşür: En az 2 sayfa, isteğe bağlı kırımlı, renkli baskılı, içeriğinde işletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, işletme ürün/hizmetleri hakkında bilginin olması, basım tarihi ve basımı yapan işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması gerekmektedir. Destek kapsamında bastırılacak broşür sayısı en az 2.000 (iki bin) adet olmalıdır.
 2. Ürün Kataloğu: En az 8 sayfa, en az 4 renk baskılı, içeriğinde işletmenin markası/unvanı, iletişim bilgileri, ürün/hizmet bilgileri, basım tarihi ve basımı yapan işletmenin/hizmet sağlayıcının adının bulunması gerekmektedir. Destek kapsamında bastırılacak katalog sayısı en az 1.000 (bin) adet olmalıdır.

B) Etiket Baskılı Tanıtım Amaçlı CD:

 1. İşletme/ürün bilgileri, en az 90 saniyelik seslendirilmiş tanıtım filmi, hazırlanış tarihi bulunan, etiket baskılı ve interaktif olması gerekmektedir. Destek kapsamında hazırlatılacak etiket baskılı CD sayısı en az 1.000 (bin) adet olmalıdır.

C) Yurt dışında Yayınlanan/Dağıtılan Basılı Yayınlara Reklam Verme:

 1. Yurt içi veya yurt dışında basılan ve yurt dışında yayınlanan/dağıtılan basılı yayınlara verilen reklamlardır.

5. Bu destekten yararlanmak suretiyle hazırlatılan/bastırılan broşür, ürün kataloğu ve etiket baskılı tanıtım amaçlı CD’de KOSGEB logosu ve internet adresinin (www.kosgeb.gov.tr) yer alması gerekir.

6. Desteğe konu olan ve yurt içinden sağlanacak ürün ve/veya hizmetin alınacağı hizmet sağlayıcının iştigal konusu ile ürün/hizmet konusu uyumlu olmalıdır.

7. Broşür ve ürün kataloğu giderleri/etiket baskılı tanıtım amaçlı CD giderleri/yurt dışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerinin her biri için verilecek destek miktarı 5.000 (beş bin) TL’yi geçemez.

8. Program süresince desteğin üst limiti 15.000 (on beş bin) TL’dir.

Medya Planlama

Sizin kadar heyacanlıyız fikirlere açağız ulaşılmak istenen hedef kitlesine ulaştırıyoruz..

Grafik Tasarım

Yaptığımız çalışmalarla Güçlü markalar oluşturuyoruz..

Sosyal Medya

Globalleşen Dünyada Dijital Trend'e Ayak Uyduruyoruz..

Basılı Medya

Basılı medya alanında kaliteli çözüm ortaklarına sahibiz..