Shopping Cart

+90 342 323 22 53

İncilipınar Mah. 36001 Nolu Sk. No:16/C Şehitkamil /GAZİANTEP

✉ info@protep.com.tr

PROTEP GROUP

Sohbet Etmek İster misin?

Bizi Arayın +90 342 323 22 53

Sosyal Medya

Logo Tasarım

Logo, amblem ve Logo-type; her yerde kullanabileceğiniz bir kurumsal kimlik ögesidir. PROTEP Medya Group logo tasarımı, amblem ve logo-type tasarım hizmetleriyle sektörünüzde her zaman bir adım önde olmanız için profesyonel ekibiyle yanınızdadır.

Logonun Kurumsal Kimlik Açısından Önemi

Logolar, bir kurum, işletme, ürün veya hizmeti tanıtmak amacıyla tipografik harf­lerden oluşturulan sözcüklerin marka veya amblem özelliği taşıyan simgeler şekline dönüşmüş biçimleridir.

Logolar da, amblemde olduğu gibi bir kurumun içi ve dışında kurumsal kimliğini ifade ederek, kuruma kalıcı imaj kazandıran önemli unsurlardan biridir.

Latince kökenli olan amblem ve logotype sözcüklerinin dilimizdeki karşılığı simge ve özgün yazıdır. Günümüzde her ikisi de ayrı ayrı anıldığı gibi tek bir sözcük olarak “Logo” diye de kullanılmaktadır. Logolar görünüm ve oluşturulup biçimlerine göre farklılıklar göstermektedirler.

-Sözcüklerin tipografik harflerinde değişiklikler yapılarak (harfleri bibirine yaklaştırarak, yapıştırarak, araları açılarak, renk farklılığı yaratarak, uzantıları farklılaştırılarak, sözcükleri bölüp alt alta veya yan yana farklı renk ve biçimlerle yerleştirerek vb.) oluşturulan Logo’ lar.
-Sözcüğe somut, soyut tasarım unsurları ekleyerek (Kurumun özelliklerini pekiştirecek simgesel şekiller ve renkler) oluşturulan Logo’ lar.
-Yeni yazı karakteri yaratarak oluşturulan Logo’ lar.
Tasarım aşamasında ise logoyu oluşturan sözcüğün bozulmaması dikkate alınmalıdır. Örnek olarak; Abbate, Milangaz, Hes gibi firmaların logoları gösterilebilir.
-Tek bir şahıs adının logo olarak kullanıldığı isimler: (Bu isimler genellikle o kurumun kurucusunun soyadını taşırlar. Örneğin; Koç, Sabancı, Bosch, Ford, Siemens gibi)
-Tarif edici isimler: Bu tür isimler sanki o kurumun kısa bir tanıtımını ifade ederler. Örneğin; Türk Hava Yolları.
-Kısaltılmış İsimler: Bu tür isimler uzun bir kuruluş isminin kısaltılmış şekildeki ifadeleridir. Örneğin; TürkTicaret Bankası yerine Türk Bank veya Pan American yerine Panam, Meyve suyu yerine Meysu şeklinde olan isimlerdir.
-Baş harflerden meydana gelen isimler: Örneğin; International Business Machines yerine IBM veya AEG gibi.
-Yapay olarak oluşturulmuş isimler: Örneğin; Kodak, pop, fay, omo gibi.
-Analog isimler: Örneğin, Jaguar, İmpala, Şahin gibi isimlerdir.

Bir logonun başarısını olumlu yönde etkileyen temel özellikler:

Logo tasarımı özgün olmalı,
– Kuruma özgü, orijinal ve yeni olmalı,
– Bakış yakalayıcı ve dikkat çekici olmalı,
– Algılamada kargaşaya yol açm amali,
– Estetik olmalı, okunabilin eli,
– Çağrışım yapabilmeli,
– Kolay anlatılmalı ve hatırlanabilmeli,
– Kurumsal kimlik ayırt edici özelliklerde olmalı, imajı yansıtabilmeli.
– Benzer kurumlar tarafından kullanılan tipografik karakterlerden ayırt edebilmeli,
– Temsil ettiği firmaya, ürüne ya da hizmete özel olmalı,
– Temsil ettiği kurum, firma, ürün ya da hizmet hakkında bilgi verebilmeli,
– Kurumsal kimliğini oluşturan öğeleri içermeli,
– Kuruma duyulan güveni pekiştirici olmalı,
– Her türlü medyada ve dijital ortamda kullanıma uygun olmalı,
– Farklı mekan ve iletişim araçları kullanımında özelliklerini yitirmemeli.

Amblem ve Logo Tasarımında Renk Seçimi:

Kurum kimliğinin önemli öğeleri olan amblem ve logoların grafiksel tasarımında renk seçimi, marka kimlik stratejisi ve hedef kitleye uygun olarak belirlenmelidir. Renkler markanm algılanmasında ve yeniden tanınmasında olduğu kadar konumlandırılmasında ve kalıcılığında da önemli rol oynar.
Renk seçiminde renklerin fizyolojik ve psikolojik etkilerinin yanı sıra, farklı kullanım alanlarındaki uygulamalarda yaratacağı etki de dikkate alınmalıdır.
Zira, bir rengin zemini mat olan bir gazete kağıdı üzerindeki etkisi ile parlak bir broşürdeki görünümü ve etkisi aynı değildir. Aynı şekilde, bir rengin metal kutu veya plastik ambalaj üzerindeki görünümü ve etkisi de farklıdır. Renkler, farklı malzemelerde farklı fiziksel ve kimyasal değişimler gösterirler. Bu nedenle renk seçiminde, renklerin ne tür malzemelerde kullanılacağı hususuna özellikle dikkat edilmelidir.
Amblem ve logo gibi farklı mekan, ortam ve farklı malzemelerde kullanılacak tasarımların, renk tutarlılığını sağlamak amacı ile“pantone” sisteminin kullanılması pratik çözüm olacaktır.
Görsel tasarım açısından renk seçiminin önem taşıdığı diğer alanlar arasında, bilgisayar, cep telefonu ve televizyon gibi elektronik ortamlar sayılabilir. Bu gibi ortamlarda, renk seçimi, verilmek istenen mesaj ve işaretlerin kolay algılanması, okunabilirliği ve seçilebilirliği açısından önem taşır. Bu gibi ortamlarda renkler CMYK (matbaa formatından), RGB (monitör formatına) ya da monitör formatından basım formatına kolaylıkla ve sorunsuzca aktarılabilir olmalıdır.

Logo Nedir?

Logo Örnekleri

Logo Tasarımı

Logo Reklam

 

Gaziantep Logo Tasarım, logo dizayn, logo örnekleri, logo tasarım, logo tasarımı
Bir cevap yazın
Medya Planlama

Sizin kadar heyacanlıyız fikirlere açağız ulaşılmak istenen hedef kitlesine ulaştırıyoruz..

Grafik Tasarım

Yaptığımız çalışmalarla Güçlü markalar oluşturuyoruz..

Sosyal Medya

Globalleşen Dünyada Dijital Trend'e Ayak Uyduruyoruz..

Basılı Medya

Basılı medya alanında kaliteli çözüm ortaklarına sahibiz..